Getting your Trinity Audio player ready...
|
Настоящи и бъдещи членове на фитнес залата – моля, обърнете внимание!
Мохамед Мустафа, запален почитател на фитнес упражненията и член на екипа на Squatwolf, производител на облекло и аксесоари за фитнес, знае какво е да си жертва на лоши маниери в залата.
„Беше типичен тренировъчен ден и аз бях изцяло съсредоточен върху това да правя румънска мъртва тяга с големи тежести“, споделя той. „Фитнес залата беше моята зона, място, където можех да се отдам до краен предел на спокойствие. Използвах лег пресата като опора, дълбоко погълнат от рутината на тренировката ми.“
Изведнъж, по средата на тренировката, Мустафа усеща неочаквано потупване по рамото си. Изненадан и едва успяващ да задържи голямата тежест, той се обръща и вижда жена, която нетърпеливо иска да използва лег пресата.
„Тя неколкократно каза: „Ей, слушай“, игнорирайки факта, че бях по средата на тежка серия“, сподели той. „Опитах се да ѝ обясня, че е опасно и грубо да прекъсваш някого по средата на серията“, но вместо извинение, тя избухна в тирада, наричайки го груб.
Мустафа завършил серията си и излязал от фитнес залата.
Правила във фитнеса
Статистиката сочи, че в началото на годината се регистрират до 12 % от новите членове на фитнес залите. При такъв наплив от нови трениращи сега е идеалното време за опресняване на това как да взаимодействаме в разбирателство и с уважение както с членовете на фитнес залата, така и с оборудването, за да може всички да започнат силно новата година.
Ето шест златни правила за етикет във фитнес залата, които ще ви помогнат да преминавате безпроблемно през всяка тренировка.
1. Запознайте се с фитнес уредите
Новите членове на фитнеса може да смятат, че упражненията в присъствието на други хора са обезсърчителни или смущаващи, особено когато опитните трениращи плавно преминават от един уред към друг. Може да отнеме известно време, за да се запознаете с новите уреди – дори ако сте в играта от известно време.
Въпреки това, да си дадете време за опознаване на оборудването и залата е едно от най-добрите неща, които можете да направите, за да превърнете фитнес тренировките в положително преживяване за себе си и за другите.
Джими Ричард, сертифициран личен треньор и онлайн уелнес треньор, сподели опит, който демонстрира слабостите, които могат да се появят при изпробването на нов фитнес:
„С баща ми бяхме в един хотел и използвахме пътеките за бягане в техния фитнес“, сподели той, когато забелязал, че баща му има проблеми с регулирането на скоростта на неговия уред. „Той продължаваше да натиска бутоните и следващото нещо, което си спомням, беше, как излита от задната част на пътеката. Той не се нарани и двамата се посмяхме след инцидента.“
2. Зачитайте личното пространство
Както показва примерът на Мустафа, за много хора фитнес залата е място, където се съсредоточават изцяло върху собствените си преживявания, като често изпадат в своеобразна медитация, която спортистите наричат „зона“. Освен ако не сте изрично поканени да го направите, устоявайте на желанието да разговаряте с други хора в залата, независимо колко близо до вас са те. Това важи и за желанието да се наведете без покана, за да сравните скоростта или разстоянието с тези, които са на съседните велоаргуметри или пътеки за бягане.
Невъзпитано е също така да прекъсвате тренировката на друг човек, за да поискате да ползвате съвместно уредите. Това не само е грубо и може да наруши концентрацията на другия, но може да бъде и опасно, ако става въпрос за големи тежести.
3. Поддържайте елементарна чистота
Използвайте кърпа, за да избършете уреда след употреба. Избърсването на потта от пейките или седалките трябва да бъде автоматично действие. Ако кърпата стане влажна след тренировката, вземете нова за душа си. Оставянето на седалки или други повърхности хлъзгави от потта е повече от нехигиенично, лекомислено и лошо – то може да доведе до подхлъзвания и наранявания. Ако фитнес залата предоставя такъв, използвайте и дезинфекциращ спрей и хартия за подсушаване.
4. Връщайте тежестите на мястото им
Макар изкушението да оставите тежестите да е по-специфично за тежките упражнения с лост и други, има и правила, които трябва да се спазват при използването на обикновени свободни тежести.
Свободните тежести често са подредени по размер и тегло за по-лесна употреба. След като приключите със серията, върнете ги на правилното място за следващия трениращ. Ако не отделите малко време, за да смените или подредите обратно тежестите или дъмбелите, това е бърз начин да си спечелите лоша репутация в залата.
Друго правило от кода за поведение във фитнес залата гласи, че когато използвате свободни тежести за вдигане или упражнения с дъмбели, не стойте просто пред стелажа, блокирайки достъпа на другите. Личното пространство е важно, когато тренирате на публично място, така че винаги отделяйте по малко време, за да се уверите, че има достатъчно място за преминаване на другите. По същия начин се уверете, че не нарушавате личното пространство на други хора, докато те тренират. Ако във фитнес залата има огледала, внимавайте да не блокирате по невнимание гледката на някой, който ги използва, за да следи техниката си.
5. Не превземайте даден уред или машина
Някои части от оборудването са по-популярни от други, което води до чакане от страна на трениращите, за да ги използват. Например, лежанката и стойката за клякане са основни елементи в много програми за вдигане на тежести. Въпреки че не е необходимо да бързате с тренировката си – което ви излага на риск от нараняване – е учтиво да се съобразявате с останалите членове на фитнеса и да се движите с разумно темпо.
Например, да се бавите, за да си направите прекомерно много селфита, докато фитнес залата е пълна с трениращи, е забранено от гледна точка на тренировъчния етикет. Това важи особено за посетителите на залата, които искат да споделят своите фитнес изживявания в социалните мрежи. Много хора виждат себе си като начинаещи режисьори или влиятелни личности. Те правят видеоклипове със себе си, които да бъдат споделяни онлайн.
Джими Ричард посочва: „Забелязал съм, че много хора се превръщат в режисьори на филми за собствения си тренировъчен процес, като използват телефоните си, за да заснемат всяко повторение и серия.“
Веднъж той видял, че машината за преса за крака е заета от мъж, който бил „канара от мускули“ и сякаш снимал следващия голям блокбъстър със смартфона си. След като приключил серията си, вместо да продължи, мъжът останал седнал, „залепен“ за телефона си. Опитвайки се да бъде учтив към своя колега, Ричард попитал: „Имаш ли още много серии, приятелю?“
Мъжът отговорил: „Да, имам още много работа“. Връщайки се около 40 минути по-късно, Ричард открива, че машината все още е заета, докато мъжът редактира видеото си. Решавайки, че нуждата му от упражнения за крака е по-силна от това, да му се налага да избягва неприятни срещи, Ричард решава да потърси нова фитнес зала с по-любезни посетители.
Понякога обаче се налага да се отдалечите от уреда, който ползвате, за да си вземете напитка или да използвате тоалетната. В други случаи може да искате да използвате два уреда от оборудването за редуване на серии, като например да се връщате напред и назад между пресата за крака и машината за пулдаун. Правилният начин да сигнализирате, че активно използвате дадено оборудване, е да оставите кърпа на седалката или на щангата, натоварена с тежести.
Ако не сте сигурни дали дадено оборудване е запазено, изчакайте 15 минути, за да видите дали някой се приближава до него. Ако не, попитайте другите наблизо дали е заето. Правилното поведение във фитнес залата изключват поставянето на кърпа върху седалката, за да резервирате оборудването по такъв начин, че несправедливо да попречите на другите да го използват. Лошо поведение е да използвате активно само една машина, а друга да е „запазена“ за следващото упражнение в тренировката ви.
Това е особено вярно, ако денят във фитнес залата е натоварен и оборудването е с голямо търсене и недостатъчно предлагане.
6. Поддържайте ниско ниво на шума
Дори и да не се интересувате от това да станете следващата вайръл сензация, технологиите вероятно са част от преживяването ви във фитнеса. Обикновено използвате слушалки, докато тренирате. Посетителите на фитнес залата слушат всичко – от музика до аудиокниги.
Най-очевидната практика за коректно поведение във фитнес залата е да настроите устройството си на такава сила на звука, че да не се чува от хората на близките места, на които тренират или където са позиционирани уредите.
Прилагат се обаче и други две правила. Първо – не решавайте да забавлявате останалите във фитнеса, като пеете заедно с тях – те почти сигурно няма да оценят изпълнението. Второ – не приемайте и не провеждайте телефонни разговори, докато сте във фитнеса, дори да носите слушалки. Никой не иска да слуша случайни разговори, а и това е сигурен начин да нарушите концентрацията на хората, които се опитват да останат в зоната.
Както новите членове на фитнеса, така и старите може да се изкушат да се държат като олимпийски щангисти, като гръмко ръмжат и драматично пускат тежестите след вдигане, но това е както безсмислено, така и потенциално опасно. Това не е добре за оборудването, като силният шум от падането ще бъде стряскащ за другите хора в залата и може да доведе до контузии и нараняване.
Придържайте се към правилата
В края на краищата, да влезете във форма не е лесно, но си заслужава. Ако влизате във фитнес залата като част от решенията си за лично подобрение, не забравяйте, че това е споделено пространство, пълно с други хора, ангажирани с подобни цели. Практическите съображения и правилното поведение допринасят за създаването на положително преживяване във фитнес залата за всички, което е важно, защото спортуването изисква постоянство и отдаденост.
Били Линдзи допринесе за настоящия материал.