• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Конфликти

Германия и САЩ въоръжават Украйна с модерни танкове; в отговор Русия отново атакува

отЕкип на The Epoch Times
26 януари , 2023
Германия и САЩ въоръжават Украйна с модерни танкове; в отговор Русия отново атакува

Германският канцлер Олаф Шолц и войници от Бундесвер до танк Leopard 2 (Moritz Frankenberg/AP)

Украйна обяви въздушна тревога над цялата страна рано днес тъй като частите за противовъздушна отбрана свалят прииждащи руски ракети.

Нападенията идват, след като САЩ и Германия обявиха плановете си да въоръжат Украйна с десетки модерни бойни танкове в борбата ѝ срещу Русия. Президентът на САЩ, Джо Байдън, обяви решението си да достави 31 танка М1 Abrams часове след като Берлин заяви, че ще предостави танкове Leopard 2. 

Високопоставени представители на САЩ заявиха, че доставката на танкове Abrams ще отнеме месеци, и определиха решението за доставката им като осигуряване на дългосрочна отбрана на Украйна.

Танковете на Германия обаче вероятно ще бъдат готови за три или четири месеца, заяви министърът на отбраната Борис Писториус. Германия ще изпрати първоначална рота от 14 танка от своите запаси и ще одобри доставките от съюзническите европейски държави.

„Това изключително опасно решение извежда конфликта на ново ниво на конфронтация“, заяви Сергей Нечаев, посланик на Русия в Германия.

Поддържайки барабанния ритъм на исканията на Киев за повече помощ, Зеленски заяви, че е разговарял с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и е призовал за ракети и самолети с далечен обсег.

Бойни действия в Бахмут

През нощта украинските военни съобщиха, че противовъздушната им отбрана е свалила всичките 24 дрона, изпратени от Русия, като боевете се активизираха в Бахмут в източната част на страната. Длъжностни лица казаха на населението на Украйна да се укрие. 

Районът около Бахмут, с население от 70 000 души преди войната, е бил свидетел на едни от най-бруталните боеве по време на войната. Украинските военни заявиха, че руските сили атакуват по посока на Бахмут „с цел да превземат цялата Донецка област и независимо от собствените си жертви“. 

В сряда правителството на Киев призна, че силите му са се изтеглили от Соледар, малък град за добив на сол близо до Бахмут в източната част на страната, който Русия заяви, че е превзела преди повече от седмица, което е най-голямата й победа за повече от шест месеца.

Съюзник на Путин предупреждава за „глобална катастрофа“

Преди броени дни Вячеслав Володин, председател на долната камара на парламента в Кремъл, предупреди, че изпращането на допълнителни оръжия в Украйна „ще доведе до глобална катастрофа“. 

Той твърди, че продължаващата подкрепа на САЩ и НАТО за Украйна тласка света към „ужасна война“, като отбеляза, че страните, които снабдяват Киев с мощни оръжия, рискуват собственото си унищожение.

vjacheslav volodin
Председателят на Държавната дума Вячеслав Володин присъства на военния парад по случай Деня на победата на Червения площад (Kirill Kudryavtsev/Getty Images)

„Ако Вашингтон и страните от НАТО доставят оръжия, които ще бъдат използвани за нанасяне на удари по цивилни градове и ще се опитат да завземат наши територии, както заплашват, това ще доведе до ответни мерки с използване на по-мощни оръжия“, заяви Володин в публикация в Telegram.

„Аргументите, че държавите с ядрени сили досега не са използвали оръжия за масово унищожение в локални конфликти, са несъстоятелни – добави той. – Защото тези държави не са се сблъсквали със ситуация, в която е имало заплаха за сигурността на техните граждани и териториалната цялост на страната.“

Володин, близък съюзник на руския президент Владимир Путин, от 2016 г. е председател на Държавната дума, известна като долната камара на Федералното събрание – парламента на Русия.

Последната ядрена заплаха идва в момент, когато миналата седмица Вашингтон и НАТО обещаха милиарди долари за оръжия за Украйна.

На 19 януари Пентагонът обяви, че САЩ са разрешили нов пакет от помощи за Украйна на стойност 2,5 млрд. долара, който включва 90 бойни машини Stryker и 59 бойни машини Bradley.

Понастоящем обещанията за Украйна от други държави, които разполагат с танкове Leopard, се увеличиха със съобщенията от Полша, Финландия и Норвегия, като Испания и Нидерландия заявиха, че обмислят такава подкрепа. Великобритания предложи 14 от своите сравними танкове Challenger, а Франция обмисля да изпрати своите Leclercs.

gettyimages 1694767 1200x897 1 1200x897 1
Бойна машина Stryker и пехотен полк на Сухопътните войски на САЩ (General Dynamics/Getty Images)

Проследяване на подкрепата за Украйна

Миналата година САЩ са отпуснали около 50 милиарда долара за сигурност, финансова и хуманитарна помощ на Украйна, сочат данни на германския изследователски институт „Килски институт за световна икономика“ (Kiel Institute for the World Economy). Като отделна държава САЩ са обещали най-много помощ на Киев.

За сравнение, правителството, което е на второ място през 2022 г., е Обединеното кралство, което е обещало 7,5 млрд. долара на Украйна, според базата данни.

Всички европейски държави и институции, взети заедно, наскоро надминаха помощта на САЩ за Украйна. През декември 2022 г. ЕС се ангажира да подпомогне финансово Киев през цялата 2023 г. с 18 млрд. евро (19,5 млрд. долара), с което общата подкрепа на континента ще достигне малко под 52 млрд. евро (56,4 млрд. долара).

„Досега подкрепата на ЕС за Украйна от началото на войната винаги е изоставала от тази на Съединените щати“, заяви в изявление Кристоф Требеш, ръководител на екипа, събиращ данните за Ukraine Support Tracker, който е и директор в изследователския институт в Кил.

„Това се промени през последните седмици, тъй като общата стойност на ангажиментите на ЕС вече надвишава тези на САЩ – продължава той. – Големите нови ангажименти на ЕС са добре дошли, като се има предвид важната роля на тази война за европейската сигурност.“

С новия пакет, в който Германия поема най-голям ангажимент, Берлин вече е най-големият европейски донор, изпреварвайки за първи път Обединеното кралство.

Общите разходи на Вашингтон

Досега Съединените щати са отпуснали 113 млрд. долара помощ за Украйна, от които 24,2 млрд. долара са използвани за подпомагане на сигурността след руската инвазия на 24 февруари 2022 г.

Огромните разходи на САЩ за Украйна предизвикаха критики от страна на някои републиканци. Миналия месец републиканецът Томас Маси заяви, че от тези средства са могли да се възползват американските граждани.

„100 млрд. долара за Украйна. Нека да поставим това в перспектива. Това са повече от 200 млн. долара тази година от всеки конгресен район – написа Маси в Twitter на 21 декември 2022 г. – Какво би могъл да направи вашият конгресмен за вашия район с 200 млн. долара? Докога децата във вашия район ще плащат лихви по този дълг?“

За тази статия допринесоха Навин Атрапули, Асошиейтед прес и Ройтерс.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Ракетна установка БМ-21 "Град" обстрелва руски позиции

Китай подпомага войната на Русия в Украйна, според проучвания

0
0
Руският президент Владимир Путин произнася годишната си реч за състоянието на нацията, Москва на 21 февруари 2023 г. (Рамил Ситдиков/SPUTNIK/AFP via Getty Images)

Русия прекрати участието си в договора за контрол на ядрените оръжия със САЩ

0
0
Американски военни стоят пред система за противоракетна отбрана Patriot

САЩ ще обучават украински военнослужещи на ракетната система “Пейтриът”

0
0
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в централата на алианса в Брюксел (Yves Herman/Reuters)

Ръководителят на НАТО предупреждава за потенциална „голяма война“ с Русия

0
0
Комбайн жъне пшеница в поле край село Згуривка, Киевска област, Украйна, 9 август 2022 г. (снимка: Viacheslav Musiienko/Reuters)

Скок в цените на зърното – Русия се оттегля от „Черноморската зърнена инициатива“

0
0
Ракета Falcon 9 на SpaceX изстрелва катарски комуникационен сателит от историческата стартова площадка 39А в Космическия център "Кенеди" в Кейп Канаверал, Флорида, на 15 ноември 2018 г. (снимка: Джо Скипър/"Ройтерс")

Търговските сателити на САЩ като потенциални мишени за Русия – напрежението расте

0
0
Етнически арменски войници стоят на границата на село Харектар в сепаратисткия район Нагорни Карабах при конфликта от 2020 г. (снимка: Сергей Гритс / AP)

Азърбейджан обстрелва Армения

0
0
Запорожската атомна електроцентрала край контролирания от Русия град Енергодар в Запорожка област, Украйна, на 22 август 2022 г. (снимка; Александър Ермоченко/ "Ройтерс")

Русия – Украйна (август): Продължават взаимните обвинения за обстрела на Запорожката АЕЦ

0
0
Ракетни сили под командването на Източния фронт на Народноосвободителната армия на Китай (НОАК) изстрелва във водите до Тайван ракети от неясна локация в Китай на 4 август 2022 г. (снимка: Ройтерс)

Тайван се готви за нахлуване от Китай в териториалните му води

0
0
Според украинските медии Ирина Венедиктова и Иван Баканов имат още едно прегрешение: на 24 февруари, когато Русия изненадващо започна да обстрелва Украйна, те са били в Лвов, а не в Киев (снимка: telegraf.com.ua)

Русия – Украйна (юни-юли): Зеленски продължава с масовите уволнения, САЩ предупреждават за по-интензивни бойни действия

0
0
Според Хенри Кисинджър идеалният случай би бил, ако конфликтът Украйна-Русия приключи със завръщане на ситуацията в положението преди началото му (снимка: theweek.in)

Русия – Украйна, най-важното до момента (април-май): Хенри Кисинджър посъветва Запада да търси компромис с Русия

0
0
Руският президент Владимир Путин на среща на лидерите на ОДБК в Кремъл на 16 май 2022 г. (снимка: Александър Неменов / AFP)

Путин не разглежда Финландия и Швеция като заплаха, ако са в НАТО без военни бази

0
0
Следваща публикация
Погребални работници товарят тела във фургони за кремация в оживено местно погребално бюро в Шанхай на 13 януари 2023 г. (Kevin Frayer/Getty Images)

Реалните мащаби на пандемията в Китай и крахът на ККП

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.