• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Бизнес

Илон Мъск най-накрая купи Twitter, уволнява топ мениджъри

отАндрю Моран
28 октомври , 2022
Илон Мъск най-накрая купи Twitter, уволнява топ мениджъри

Главният изпълнителен директор на Tesla Елон Мъск се усмихва, докато говори пред гостите на срещата на Offshore Northern Seas 2022 (ONS) в Ставангер, Норвегия, 29 август 2022 г. (Карина Йохансен/NTB/AFP via Getty Images)

Главният изпълнителен директор на Tesla и най-богатият човек в света Илон Мъск вече отговаря за социалната медийна платформа Twitter. Официалното съобщение за приключването на сделката за поглъщане се очаква в петък преди отварянето на фондовия пазар.

Според неотдавнашно съобщение от Нюйоркската фондова борса търговията с акциите на Twitter е прекратена, считано от 28 октомври.

Главният изпълнителен директор на Twitter Параг Агравал и финансовият директор Нед Сегал са били уволнени, според множество съобщения в медиите.

Късно вечерта в четвъртък Мъск написа в Туитър „Птицата е освободена“, а няколко часа по-късно – „нека се развихрят хубавите времена“.

🎶 let the good times roll 🎶

— Elon Musk (@elonmusk) October 28, 2022

С покупката се слага край на необичайна борба за придобиване на компанията, която се водеше в продължение на почти седем месеца.

В сряда Мъск сподели видеоклип, на който се вижда как влиза в централата на Twitter, носейки мивка (sink), и написа в Twitter “let that sink in.”  (което може да се преведе като „трябва да го осъзнаете“). Той също така промени биографията си в социалната мрежа на „Chief (Шеф) Twit“.

Преди Мъск да пристигне в централата на Twitter в Сан Франциско, CNN получи имейл, който е бил изпратен до всички служители на Twitter.

„Както скоро ще видите или чуете, тази седмица Илон е в офиса в Сан Франциско, където се среща с хората, разхожда се по коридорите и продължава да навлиза във важната работа, която всички вие вършите. Ако сте в Сан Франциско и го видите наоколо, поздравете го! За всички останали, това е само началото на много срещи и разговори с Илон и всички вие ще чуете директно от него в петък.“

Но тържественият характер на нещата след седеммесечната битка между предприемача милиардер и корпорацията за социални медии може да приключи преждевременно, тъй като „все още му предстои много тежка работа“, казва Джейсън Мозер, старши анализатор и водещ съветник в компанията за финансови и инвестиционни консултации The Motley Fool.

Влизаме в централата на Twitter – let that sink in!

Entering Twitter HQ – let that sink in! pic.twitter.com/D68z4K2wq7

— Elon Musk (@elonmusk) October 26, 2022

– Елон Мъск (@elonmusk) 26 октомври 2022 г.

Придобиването на Twitter ще бъде запомнено като една от най-ключовите сделки в историята на сливанията и придобиванията заради това колко голямо обществено внимание привлече.

Цялото изпитание започна по-рано тази година, когато стана ясно, че Мъск е закупил значителен дял от компанията, за да стане най-големият акционер. Той беше поканен да стане член на борда на директорите, което в крайна сметка отказа. Вместо това главният изпълнителен директор милиардер предложи да закупи компанията за 44 млрд. долара, или 54,20 долара на акция.

Цената, предложена от Мъск, представляваше 38% премия към цената на акциите на компанията при затваряне на пазара на 1 април. Това беше последната търговска сесия преди Мъск да разкрие своя дял от около 9 процента в компанията. Някои смятаха, че тази цена е твърде висока, особено като се има предвид, че той е изправен пред нулева конкуренция.

„Моето силно интуитивно усещане е, че наличието на публична платформа, която е максимално надеждна и широкообхватна, е изключително важно за бъдещето на цивилизацията“, заяви Мъск на конференцията TED2022 във Ванкувър през април. „Изобщо не ме интересува икономиката.“

Социалната медия в крайна сметка се съгласи с офертата за поглъщане, но Мъск се опита да се откаже от сделката заради опасенията си относно разпространението на ботове и фалшиви акаунти. Той смяташе, че броят на спам ботовете е по-голям от разкритите от Twitter 5 процента. Twitter подаде съдебен иск срещу Мъск, за да го принуди да изпълни сделката по придобиването.

По-рано този месец Мъск промени решението си, като потвърди в писмо до Twitter, че ще продължи реализирането на първоначалната си оферта. Изненадващият обрат се случи само няколко седмици преди двете страни да се явят пред съда в Делауеър. Много правни експерти твърдяха, че за Мъск би било трудно да спечели делото.

Наскоро Мъск спомена Twitter по време на представянето на финансовите резултати на Tesla за третото тримесечие, като заяви, че е „развълнуван“.

„Смятам, че това е актив, който дълго време се бавеше, но има невероятен потенциал, въпреки че очевидно аз и другите инвеститори сме надплатили за Twitter в момента“, добави той.

И така, сега, когато Мъск има контрол и не е подчинен на никого, може ли да промени състоянието на изпитващия затруднения уебсайт?

Какво следва за Twitter

Миналата седмица The Washington Post съобщи, че Мъск планира да съкрати 75 % от служителите на Twitter. Правейки повече с по-малко би могло да е индикация за по-силен паричен поток и по-голяма рентабилност, твърдят пазарни анализатори. Това може да е и средство за справяне с проблемите със слабия ръст на приходите и раздутата структура на корпоративните разходи.

„Макар да няма съмнение, че Мъск притежава уникални умения и вероятно има някои страхотни идеи за подобряване на платформата, изглежда също така, че няма бързи решения предвид предизвикателствата, пред които са изправени компанията и услугата днес“, каза Джейсън Мозер пред The Epoch Times.

От Bloomberg обаче съобщиха, че Мъск е опровергал предишните съобщения, като е заявил, че не възнамерява да съкращава 75% от персонала.

Мъск може да се сблъска и с известна опозиция, тъй като след като бе съобщено за плановете му за поглъщане, той се превърна в мишена на левичарски организации. През май медиите разкриха, че „Джордж Сорос, служители на Клинтън и Обама и европейски правителства“ стоят зад кампанията, която призоваваше големите корпорации да бойкотират Twitter след придобиването на Мъск.

Критиците предполагат, че концепцията на Мъск за подкрепа и поддържане свободата на словото чрез закупуването на компанията ще доведе до език на омразата и разпространение на дезинформация.

Пазарните експерти отбелязват, че рекламодателите може да имат опасения за това накъде ще се насочи Twitter под контрола на Мъск. Но той се опита да успокои притесненията в съобщение, публикувано в Twitter, с думите „Уважаеми рекламодатели на Twitter“. Мъск отвърна на твърденията, че уебсайтът ще бъде залят от дезинформация и език на омразата, тъй като планира да намали модерирането на съдържанието. Той се съгласи, че „Twitter очевидно не може да се превърне в свободно за всички място, където всичко може да бъде казано без никакви последствия!“

„Причината, поради която придобих Twitter, е, че за бъдещето на цивилизацията е важно да има общ дигитален градски площад, където широк спектър от убеждения могат да бъдат обсъждани по здравословен начин, без да се прибягва до насилие“, пише той. „В момента съществува голяма опасност социалните медии да се разцепят на крайно десни и крайно леви пространства за съвпадащи убеждения и мнения без място за алтернативни възгледи, които да генерират повече омраза и да разделят обществото ни.“

Той добави, че не е купил Twitter „за да печели повече пари. Направих го, за да се опитам да помогна на човечеството, което обичам“.

Миналата седмица медиите също така съобщиха, че администрацията на Байдън обмисля преглед на националната сигурност за начинанията на Мъск, включително придобиването на Twitter. Белият дом обаче отхвърли тези твърдения.

Андрю Моран пише за бизнес, икономика и финанси повече от десетилетие. Той е автор на книгата „Войната с парите в брой“ („The War on Cash.“).

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Tags: Илън Мъск

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Турският президент Ердоган открива фабриката за производство на първия национален електромобил TOGG (Пресслужба на турското президентствоAFP)

Турция със собствена марка електромобили и тежки мита върху вноса от Китай

0
0
Джером Пауъл

Федералният резерв на САЩ влошава нещата все повече

0
1
Работник сглобява автомобил в завода на Knaus-Tabbert AG Германия(Андреас Геберт/Reuters)

Икономическата активност в еврозоната се възстановява през януари

0
0
Надпис пред сградата на ЕЦБ във Франкфурт (снимка: Wolfgang Rattay/Reuters)

ЕЦБ събира предсрочно 296 млрд. евро от кредитополучатели

0
0
Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева говори на конференция в Рияд, Саудитска Арабия, 3 октомври 2022 г. (Ройтерс/Ahmed Yosri)

Кристалина Георгиева: Рецесията може да бъде избегната с правилни фискални политики

0
0
Урсула фон дер Лайен дава пресконференция за енергетиката на ЕС, 7 септември 2022 г. (Kenzo Tribouillard/Getty Images)

Климатичните политики водят към глобален икономически срив

0
0
ESG задава стандарти за поведението на компаниите. (Shutterstock)

Измама ли е инвестирането въз основа на ESG и ще помогнат ли предложените изменения?

0
0
Основателят и изпълнителен председател на Световния икономически форум (СИФ) Клаус Шваб държи реч в Конгресния център по време на годишната среща на СИФ в Давос на 23 май 2022 г. (Fabrice Coffrini/AFP чрез Getty Images)

СИФ призова в статия за глобална цензура чрез изкуствен интелект

0
0
Джеймс Линдзи, съавтор на „Cynical Theories“, в Ню Йорк на 28 февруари 2020 г. (Брендън Фалън/The Epoch Times)

Джеймс Линдзи: ESG е глобалистка измама, целяща да въведе глобално правителство

0
0
Жером Давид, асистент на ръководителя на териториалното звено и ръководител на маркетинга на дървесина в Националната служба по горите, проверява дъбов дънер, маркиран в средата, в Източна Франция, 11 декември 2020 г. (Jean-Christophe Verhaegen/AFP чрез Getty Images)

Кой стои зад поголовното изкупуване на дървесина в световен мащаб?

0
0
Забраненият град в Пекин по време на празниците по случай Деня на труда, които се провеждат от 1 до 5 май, 3 май 2021 г. (Noel Celis/AFP чрез Getty Images)

Пекин изпревари Ню Йорк по брой милиардери

0
0
Американски банкноти от по един долар с пред графика на стоковата борса в илюстрация, направена на 8 февруари 2021 г. (Дадо Рувич / Ройтерс)

Виртуалната валута крие риск за гражданските свободи, алармира конгресмен от САЩ

0
0
Следваща публикация
Френски войник с кучето си Спарсел стои на пост по време на церемония в Сюип, Източна Франция, на 20 октомври 2022 г. (Christophe Ena/AP Photo)

Франция почете с мемориал постиженията на военни кучета

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.