• За нас
  • Пишете ни!
събота, 23 септември, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало COVID-19 и Ваксинация

Експерт за Ивермектин: Фармацевтичните гиганти нямат полза от него

отДеси Иванова
8 септември , 2021
Експерт за Ивермектин: Фармацевтичните гиганти нямат полза от него

Противопаразитното лекарство, което може да лекува COVID-19, разпали горещи спорове в медицинската общност (снимка: HJBC/Shutterstock)

Проучване на израелски професор показва, че достъпното лекарство може да лекува COVID-19 • Българският ветеринарен съюз е разтревожен от масовото търсене на препарата

Ивермектин (Ivermectin) е лекарствен препарат с противопаразитно действие, който се използва широко във ветеринарната медицина.

Ивермектин обаче може да помогне за намаляване продължителността на инфекцията при хора, заразени с коронавирус, за по-малко от 2 лева на ден. Това сочи скорошно проучване на реномирания Sheba Medical Center в Тел Хашомер, Израел, цитирано от The Jerusalem Post. Професор Ели Шварц, основател на Центъра за туристическа медицина и тропически болести към Шеба е провел рандомизирано, контролирано, двойно-сляпо проучване в периода от 15 май 2020 г. до края на януари 2021 г., за да оцени ефективността на Ивермектин за намаляване разпространението на коронавируса сред нехоспитализирани пациенти с лека до умерена форма на COVID-19.

Ивермектин е одобрен от Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) само за лечение на стронгилоидоза на чревния тракт и онхоцеркоза. Неговият откривател е отличен с Нобелова награда за медицина заради лечението на онхоцеркозата – заболяване, причинено от инфекция с паразитен аскарид.

Впослествие лекарството е било използвано и по друго предназначение, включително срещу краста и въшки. През последното десетилетие няколко клинични проучвания са започнали да демонстрират неговото антивирусно действие срещу вируси, вариращи от HIV и грип – до Зика и Западнонилска треска. Ивермектин също така е много евтино лекарство. Доклад, публикуван в авторитетното медицинско издание American Journal of Therapeutics, показва, че Ивермектин е икономически достъпен в много страни по света. По тази причина изследването на неговата потенциална ефективност срещу SARS-CoV-2 може да бъде от особено значение на места с ограничени финансови ресурси. Ако се докаже, че той е ефективен при лечение на COVID-19, трябва да се има предвид и неговата рентабилност спрямо съществуващи лечения и профилактики.

В проучването на проф. Ели Шварц са участвали около 89 доброволци на възраст над 18 години, диагностицирани с коронавирус и настанени в назначени от държавата хотели за болни от COVID-19. Те са били разделени на две групи: 50% са приемали Ивермектин, а 50% са приемали плацебо в доза, съобразена с теглото им. Хапчетата са били приемани в продължение на три последователни дни, един час преди хранене.

Доброволците са тествани със стандартен PCR тест с назофарингеален тампон с цел да се направи анализ дали е имало намаляване на вирусното натоварване до шестия ден – т.е. до третия ден след прекратяване на лечението. Намазката с тампон е правена на всеки два дни. Почти 72% от доброволците, лекувани с Ивермектин, са дали отрицателен тест за вируса до шестия ден. За разлика от тях, само 50% от получилите плацебо, са показали същия резултат.

В допълнение, проучването е разгледало жизнеспособността на вирусната посявка, т.е. степента на заразност на пациентите, и е установило, че само 13% от третираните с Ивермектин са били заразни след шест дни. В сравнение с тях, 50% от плацебо групата са били заразни – т.е. почти четири пъти повече.

„Нашето проучване показва преди всичко, че Ивермектин има антивирусна активност – споделя Шварц. – То също така демонстрира, че има почти 100% шанс пациентът вече да не е зарáзен след четири до шест дни, което може да доведе до съкращаване на периода на изолация на болните. Това може да има огромно икономическо и социално въздействие.“

Други проучвания върху ефективността на Ивермектин срещу коронавирус

Проучването е публикувано на уебсайта за споделяне на медицински изследвания MedRxiv, но все още не е подложено на експертна партньорска проверка. По думите на Шварц, подобни на неговите проучвания също са показали благоприятен ефект от лечението с Ивермектин, въпреки че някои от тях не са били проведени по същите двойно-слепи и плацебо стандарти като неговите. Проучването не е демонстрирало, че Ивермектин е ефективен като профилактично средство, т.е. за предотвратяване на заболяването, предупреждава авторът. То също така не е показало, че намалява шансовете за хоспитализация.

Въпреки това други изследвания са демонстрирали такива доказателства. В споменатия по-горе доклад на American Journal of Therapeutics се изтъква, че „рецензия на медицинската неправителствена организация Front Line COVID-19 Critical Care Alliance е обобщила заключенията от 27 проучвания за ефекта на Ивермектин за превенция и лечение COVID-19 зараза, и е направила заключение, че лекарството „демонстрира солидна индикация за терапевтична ефикасност“ срещу COVID-19“.

„Друг скорошен анализ е установил, че Ивермектин намалява смъртността със 75%“, се казва в доклада.

През месец юни 2021 г. Оксфордският университет обяви, че ще проведе обширно проучване върху ефективността на Ивермектин.

Аргументи срещу Ивермектин за лечение на COVID-19

Въпреки обнадеждаващите данни понастоящем Ивермеквин не е одобрен като средство за борба с коронавируса от FDA и от Световната здравна организация. Съществуват и противоречиви експертни мнения.

Проф. Яаков Нахмиас, изследовател от Еврейския университет в Йерусалим, поставя под въпрос безопасността на лекарството. „Ивермектин е химически терапевтичен агент и има значителни рискове, свързани с него – заявява ученият в интервю с Jerusalem Post през месец февруари 2021 г. – Трябва да сме много предпазливи при използването на този вид лекарства за лечение на вирусно заболяване, от което по-голямата част от обществеността ще се възстанови дори без такова лечение.“

По време на проучването на проф. Шварц не е имало индикация за значителни странични ефекти при употребата на Ивермектин. Само на петима пациенти е било препоръчано болнично лечение, като четирима от тях са били в плацебо групата. Един от лекуваните с Ивермектин е отишъл в болница с оплаквания от задух в деня на постъпването. Той е продължил лечението с Ивермектин и е бил изпратен обратно в хотела ден по-късно, в добро физическо състояние.

Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ обяви на своя уебсайт, че е получила множество данни за пациенти, които са имали нужда от медицинска помощ и са били хоспитализирани след самолечение с Ивермектин. „FDA не е одобрила Ивермектин за употреба при лечение или профилактика на COVID-19 при хора – се казва в съобщението. – Таблетките Ивермектин са одобрени в много специфични дози за някои паразитни червеи и има локално (кожно) приложение за въшки на главата и кожни заболявания като розацея. Ивермектин не е антивирусно (лекарство за лечение на вируси) средство. Приемането на големи дози от него е опасно и може да причини сериозни вреди“.

Световната здравна организация също препоръчва лекарството да не се използва, освен при клинични изпитания.

Проф. Ели Шварц не крие своето разочарование, че СЗО не подкрепя нито едно проучване, което може да установи ефективността на лекарството.

Шварц проявява интерес към Ивермектин през 2020 г., когато всички са заети да търсят лек срещу COVID-19. Много усилия са вложени за анализ на Хидроксихлорохин. Това кара Шварц също да започне да търси лекарство. “На рафта имаше Ивермектин, защото го използваме за лечение на тропически болести и имаше индикации, че може да проработи. Така реших и аз да опитам“ – споделя професорът. Приблизително по същото време и учени от други места по света започват да търсят лекарство срещу COVID-19. Но когато започват да виждат положителни резултати, никой не иска да ги публикува.

„Има силна опозиция – оплаква се Шварц. – Опитахме се да публикуваме изследването, но беше отхвърлено от три списания. Никой дори не искаше да чуе за него. Трябва да се запитаме защо е така, при положение, че светът страда. Това лекарство няма да донесе големи икономически печалби и затова Big Pharma (фармацевтичните гиганти) не искат да се занимава с него“ – убеден е той.

Производителят на Ивермектин Merck Co. с изявление срещу лекарството

Един от най-големите опоненти на Ивермектин е фармацевтичната компания-производител Merck Co., която произведе лекарството през 80-те години на миналия век. В публично изявление за Ивермектин от февруари 2021 г. на нейния уебсайт пише: „Учените от компанията продължават внимателно да проучват заключенията на всички налични и нововъзникващи проучвания на Ивермектин за лечение на COVID-19, за доказване на неговата ефикасност и безопасност. Необходимо е да отбележим, че към днешна дата нашият анализ е установил: няма научна основа за потенциален терапевтичен ефект срещу COVID-19 от предклинични проучвания; няма съществени доказателства за клинична активност или клинична ефикасност при пациенти, заболели от COVID-19; тревожна липса на данни за безопасност в повечето проучвания.“

Проф. Шварц обаче не е съгласен с производителя на лекарството: „Merck не са направили никакви проучвания на своя собствен Ивермектин. Човек би предположил, че Merck ще се радва да чуе, че Ивермектин може да се окаже ефекасен при пациенти с коронавирус и ще се опита да проучи това, но компанията гръмко обяви, че лекарството не бива да се използва. Милиарди хора са го използвали. Те им го предоставиха. Това направо е срамота.“

Според него спирането на тестовете с Ивермектин може потенциално да удължи периода от време, в който светът съжителства с вируса. „Разработването на нови лекарства може да отнеме години; следователно, идентифицирането на вече съществуващи лекарства, които могат да бъдат пренасочени за лечение на COVID-19 [и], които вече имат установен профил на безопасност през десетилетия употреба, може да изиграе решаваща роля за ограничаване или дори прекратяване на пандемията на SARS-CoV-2 “ – оябсняват експерти от American Journal of Therapeutics.

„Използването на съществуващи лекарства с ново предназначение може да се окаже особено важно, защото може да отнеме месеци, дори години, да се ваксинира голяма част от населението по света, особено хората с ниски и средни доходи“ – опасявате се те.

Употреба на Ивермектин в България

Популярността на Ивермектин в България като средство за самолечение на COVID-19 се увеличава. Българският ветеринарен съюз е силно разтревожен от голямото количество постъпващи сигнали за масово търсене на Ивермектин по клиники и складове за ветеринарно-медицински продукти.

„Неправилната масова употреба на Ивермектин може да доведе до по-страшни последици за хората, дори смърт“ – предупреждават от Ветеринарния съюз.

„Това е един препарат, който в момента е ветеринарно-медицински продукт, официално регламентиран и пуснат на пазара само за ветеринарно-медицинска употреба. Всички други негови евентуални приложения, особено при хора, категорично са опасни за здравето на хората“ – изрази категоричното си мнение д-р Димитър Яновски – председател на Български ветеринарен съюз в град София.

Мненията, изразени в тази статия не съвпадат непременно с мнението на Epoch Times Bulgaria. Редакционният екип предупреждава, че всяко лекарствено средство трябва да се приема само след предписание от квалифицирано медицинско лице и под лекарско наблюдение. Самолечението е опасно и може да доведе до трайни усложнения и дори смърт.

Споделете тази статия

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

С прочетения Манифест за независимостта от 22 септември 1908 г., княз Фердинанд става цар (снимка: исторически архив)

Честваме 115 години от независимостта на България

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Събраният плод от дренки се подготвя за производство на сироп (снимка: Милена Атанасова)

Рецепта за домашен сироп от дренки

0
0
Чешмата е изградена изцяло със средства от дарители, а идеята е на журналиста Георги Тошев (Ева Иванова/Epoch Times)

В памет на журналиста Милен Цветков откриват чешма в София

0
0
Царска туршия (снимка: zvezdev.com)

Хрупкава царска туршия без консерванти

0
0
Кадър от представление на първокласници от училище "Свети Климент Охридски" в Добрич, посветено на Трети март-национален празник на българия преди 1944 (снимка: dobrudja.tv)

Трети март – противоречивият национален празник

0
0
Психотерапевтът Орлин Баев гостува в "Духът на здравето" по BTV (снимка: стоп кадър на BTV)

Орлин Баев за болните страсти, безверието и разпада на семейната структура

0
0

Последвайте ни във Фейсбук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Основателят на Фалун Гонг  г-н Ли Хонгджъ говори в DAR Constitution Hall във Вашингтон, окръг Колумбия. (Марк Зоу/Epoch Times)

Основателят на Фалун Гонг: COVID-19 се цели в поддръжниците на ККП

0
0
Нобеловият лауреат Джон Клаузер (nobelprize.org)

ООН отстрани Нобелов лауреат, който отрича климатичните промени

0
0
Логото на AstraZeneca върху опаковки на лекарства в аптека в Лондон (Stefan Wermuth/Reuters)

Китайската CanSino ще произвежда мРНК ваксини за AstraZeneca

0
0
Ракетата "Союз-2.1б" с автоматичната станция за кацане на Луната "Луна-25" излита от стартовата площадка на космодрума "Восточний" в Амурската област на Далечния изток, Русия,  11 август 2023 г. ("Роскосмос" чрез AP)

Русия стартира първата си мисия до Луната от 47 години насам

0
0
Ecojet - първата електрическа авиокомпания в света (YouTube)

Стартира Ecojet – първата в света електрическа авиокомпания

0
0
(Kateryna Kon/Shutterstock)

Мнозинството от смъртните случаи от COVID-19 – заради нелекувана пневмония

0
0
Посетител наблюдава знак за ИИ на анимиран екран на Световния мобилен конгрес в Барселона. (Josep LagoAFP via Getty Images)

Как ние, хората, трябва да контролираме Изкуствения интелект?

0
0
човешки ембриони

Синтетични човешки ембриони – правни и етични проблеми

0
0
Летящият автомобил Alef Model A - компютърно генерирано изображение (Alef Aeronautics)

Летящ автомобил получи одобрение от американския авио регулатор

0
0
Работници монтират соларни панели

Слънчевата енергия – процъфтяваща технология или предстояща екокатастрофа?

0
0
Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер по време на пресконференция (Ronen Zvulun/Reuters)

Изкуственият интелект е заплаха за демокрацията според президента на Германия

0
0
Актьорът и комик Роуън Аткинсън в Кралската болница "Челси" на 19 май 2014 г. в Лондон, Англия. (Eamonn M. McCormack/Getty Images)

Роуън Аткинсън: Не прибързвайте с покупката на електромобили

0
0
Следваща публикация
Комунизмът обрича жертвите си на забвение, като просто изтрива образите им. Изличава и спомена за престъпленията си, за които също почти няма архивни кадри, освен свързани с Народния съд (снимка: rationalstandard.com)

Терорът около "Празника на свободата"

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria