• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 11 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Комунистически режим

Китайската комунистическа партия – партньор или завоевател?

отДеси Иванова
1 ноември , 2022
Драматизация на един от методите за изтезание, които ККП използва,за да принуди практикуващите Фалун Гонг да се отрекат от вярата си. (С любезното съдействие на Minghui.org)

Драматизация на един от методите за изтезание, които ККП използва,за да принуди практикуващите Фалун Гонг да се отрекат от вярата си. (С любезното съдействие на Minghui.org)

Getting your Trinity Audio player ready...

Дипломатическите отношения между нашата страна и Китайската народна република (КНР) навършиха 73 години на 4 октомври 2022 г. Народна република България е втората страна в света след СССР, която признава КНР на 10 март 1949 г. Тласъкът в развитието на българо-китайските отношения по онова време идва от социалистическия лагер. Между НРБ и КНР са сключени спогодби в областта на търговията и културата още през 1952 г.

Взаимоотношенията между двете държави продължават и до днес, дори след политическите промени в България през 1989 г. и различията в двете политически системи. През 2020 г. българският износ към Китай е 1,8 милиарда лева, а вносът е над 3 милиарда лева.

Българският президент Румен Радев направи официална държавна визита в Китай през месец април 2019 г. по покана на генералния секретар на Китайската комунистическа партия (ККП) Си Дзинпин. По време на среща с представители на китайски компании в София през юли 2019 г., Радев подкрепи инициативата „Един пояс, един път“. Той посочи, че транспортната свързаност между Китай и Европа е най-важна за сътрудничеството и че географското стратегическо положение на България определя „най-краткия и изгоден път в тази свързаност“.

ККП не е Китай

Взаимноизгодното икономическо, културно и политическо партньорство между държавите трябва да съществува и да бъде поощрявано. Въпреки че са отдалечени географски, България и Китай са страни с древна история, което само по себе си е предпоставка за приятелски взаимоотношения, икономически и културно-образователен обмен.  

Съвременен Китай е индустриален гигант и световна икономическа, политическа и военна сила, управлявана над 70 години от Китайската комунистическа партия.

Но когато става дума за далекоизточната държава, следва тя да бъде разграничена от нейната комунистическа партия. Петхилядолетната китайска цивилизация не бива да бъде отъждествявана с ККП. ККП не е Китай, нито пък Китай е ККП. Атеистичният марксистки режим няма нищо общо с древната китайска култура, която е била вдъхновена от будистка и даоистка мъдрост и ценности. Те са били в основата на лечебната китайска медицина, опера, танци, архитектура и дори бойните изкуства. Древните китайци вярвали, че тяхната култура е полубожествена, но след десетилетия комунистическо управление голяма част от нея е унищожена или забравена.

В този смисъл, когато става дума за партньорство с ККП, би трябвало да направим ретроспекция на нейната история и настояще, както в Китай, така и на международната сцена.

Три инцидента в България свидетелстват как ККП дори зад граница не зачита човешките права, налага репресивните си политики към духовни малцинства и оказва натиск върху свободния избор на българските граждани. 

Арест на седем български последователи на Фалун Гонг в Сърбия

ККП е отговорна за незаконното задържане на седем български практикуващи Фалун Гонг в Сърбия на 14 декември 2014 г. Българите, заедно с последователи на практиката от други държави планират да проведат мирни демонстрации срещу нарушаването на човешките права в Китай. Поводът е насрочената в Белград Трета среща на правителствените ръководители на държавите от Централна и Източна Европа и Китай, която се провежда на 16 декември 2014 г. в Сърбия.

preskonferencija
Кадър от пресконференцията в БТА, дадена на 18 декември 2014 г. (снимка: Цветан Тошков, The Epoch Times)

Мирната духовна практика Фалун Гонг, известна още като Фалун Дафа, е жестоко преследва от ККП в Китай от 20 юли 1999 г. до днес. Обзет от завист и страх от растящата популярност на духовния метод, чийто последователи надвишават членовете на ККП, тогавашният партиен лидер Дзян Дзъмин издава заповед за неговото унищожаване. Последователите на Фалун Гонг са хвърляни в затвори, трудови лагери, психиатрични клиники, където са принуждавани с инквизиторски изтезания да се откажат от вярата си.

Но в случая с българските привърженици на Фалун Гонг, това нехуманно преследване прехвърля границите на Китай. Тъй като режимът не иска да се дава гласност на жестокостите, които се извършват в страната, той оказва натиск върху чуждестранни правителства да правят същото.

На мирните български граждани са отнети личните документи и мобилните телефони. Претекстът е, че представляват заплаха за националната сигурност на Сърбия. Откарани са в полицейско управление, а след това и в лагер за бежанци, където прекарват следващите три денонощия. Освободени са с подкрепата на българското МВнР, Европейския парламент и Амнести Интернешънъл, след което са ескортирани до границата с полицейски автомобил.

По случая беше заведено съдебно дело, като през 2021 г. съдът в Сърбия се произнесе, че арестите са били незаконни и сръбската държава дължи обезщетение на ищците.

Документалната лента „В черния списък“ (Сърбия, 2019, 73 минути) проследява събитията и разказва от първо лице вълнуващата история на седемте наши сънародници, в опита им да изобличат престъпленията на китайското правителство. Въпреки усилията на китайското посолство в Сърбия филмът да не бъде излъчен, той бе посрещнат със сериозен интерес от публиката и беше показан в 76 държави.

ККП спря турне на „Шен Юн“ в България

В друг случай вмешателството на ККП лиши българските почитатели на сценичното изкуство от възможността да се насладят на изящните представления на световноизвестната компания „Шен Юн“. През месец март 2010 г. Българската Фалун Дафа Асоциация (БФДА) изпрати до депутатите в 41-ото Народно събрание и до всички български депутати в Европейския парламент писма, в които изобличи опитите на китайското посолство в България да осуети представянето на спектакъла на компанията в България.

Базираната в Ню Йорк американска компания за сценични изкуства „Шен Юн“ е създадена през 2006 г. с благородната мисия да възроди изкуството на традиционния китайски танц и музика, унищожени след десетилетия комунистическо управление. Нейните седем трупи гастролират ежегодно на най-големите световни сцени в континентите Северна и Южна Америка, Европа, Азия и Австралия.

shen jun
Край на представлението на Компанията за сценични изкуства „Шен Юн“ в The Bushnell, The William H. Mortensen Hall, в Хартфорд, Кънектикът на 8 февруари 2020 г. (Едуард Дай/The Epoch Times)

Отказът за провеждането на спектакъла в България (и в редица други държави) под натиска на посолството на КНР е поради факта, че повечето от артистите на „Шен Юн“ са последователи на Фалун Гонг.

Също така, заради натиск от китайското дипломатическо представителство в продължение на три години в България беше забранено на БФДА да протестира мирно срещу преследването на Фалун Гонг пред посолството на КНР. След три иска в български съдилища срещу разпорежданията за забрана на Столична община, през 2008 г. асоциацията заведе иск в Международния съд за човешки права в Страсбург, поради нарушения на човешките права в България и дискриминация.

ККП се опита да попречи на изложбата „Джън Шан Жен“ в София

Друг опит на ККП да саботира културно събитие в България е през месец юни 2018 г., когато БФДА организира представяне на пътуващата международна изложба „Изкуството на Джън-Шан-Жен“ в софийския музей „Борис Христов“.  Датата на изложбата съвпадна със срещата между Китай и държавите от бившия комунистически блок, „16+1“ през месец юли в София.

„Джън, Шан, Жен“, което в превод от китайски означава „Истинност, Доброта, Търпение“ са основополагащите принципи на духовната практика Фалун Гонг. Едноименната изложба представлява колекция от картини на художници, чиито творби пресъздават лични истории и реални събития, свързани с практиката, много от които изобразяват преследването и бруталните изтезания.

Две седмици преди откриването на изложбата, нейните организатори получават обаждане от директора на музей „Борис Христов“, че от китайското посолство в София са поискали среща в музея. Въпреки че по думите на директора въпросната среща не се е състояла, след няколко дни тя уведомява организаторите, че изложбата „Джън, Шан, Жен“ не може да се проведе в музей „Борис Христов“, без да даде по-нататъшно обяснение.

Благодарение на намесата на ценители на художественото изкуство, изложбата успява да се проведе в галерията на зала „България“ и да докосне сърцата на хиляди посетители.

Исторически последици от марксистките политики на ККП в Китай

Разбира се, когато става дума за ККП, не можем да пренебрегнем историческия факт, че повече от 100 години след създаването си през юли 1921 г. тя е причинила смъртта на близо 100 милиони китайци. Трагичната статистика е дълга:

  • Политическата чистка през 1930 г., известна като „Инцидента в Антиболшевишката лига“, организирана от Мао Дзедун. В нея са избити 4400 от общо 40 000 членове на Червената армия.
  • Чистката в Янан (1942-1944 г.), по време на която са избити около 10 000 партийни членове.
  • Поземлената реформа през 1949 г., в която загиват между 1 и 4 милиона души.
  • Големият скок напред, който Мао стартира през 1958 г. Четиригодишната кампания води до най-голямото, причинено от човешка ръка бедствие в историята – Големия глад. Документирани са между 3000 до 5000 случая на канибализъм в 13 провинции. Според историка Дикьотер, автор на „Големия глад на Мао“, Големият скок напред е причинил смъртта на 45 милиона китайци.
  • Великата пролетарска културна революция (1966-1976 г.). Експерти преценяват, че тази десетгодишна касапническа кампания е довела до убийството и самоубийството на  над 2,95 милиона души.  Целта на Мао е да изличи „четирите старини“ – старите идеи, старите обичаи, старите навици и старата култура. В резултат на това са унищожени безброй хилядолетни културни реликви, храмове, исторически сгради и статуи.
  • Политиката за едно дете, въведена през 1979 г. е причина за близо половин милиард насилствени аборта. На над 324 милиона китайски жени хирургически са имплантирани контрацептивни средства, а 108 милиона жени са насилствено стерилизирани между 1980 и 2014 г. Аборти са извършвани до момента на раждане, включително убийство на живородени бебета. Тези зверства официално приключват през 2014 г.
  • Клането на студентите на площад Тиенанмън на 4 юни 1989 г., в което са убити поне 10 000 души, включително мачкани от военни танкове и обстрелвани с бойни патрони.
  • Преследването на 100 милиона последователи на духовната практика Фалун Гонг. В продължение на повече от 23 години, ККП демонизира и брутално преследва симпатизантите на медитативното учение. Създадена е специална, извънзаконова организация, наречена Управление 6-10 (подобна на нацисткото Гестапо), с единствената цел да унищожи практиката и нейните последователи с всички възможни методи: финансови, социални и физически. Това е най-дълго преследваната духовна дисциплина в света.
  • ККП управлява мултимилиарден бизнес с органи в провежданите между 60 000 до 100 000 трансплантационни операции годишно в Китай . За целта тя принудително извлича жизненоважни органи от живи затворници на съвестта, които служат като банка за тези органи . Техният основен източник са последователите на Фалун Гонг.
  • Над 1 милион уйгури и членове на други етнически малцинства са държани в огромна мрежа от лагери за превъзпитание (съвременни концентрационни лагери) в Синдзян. Там жертвите са подлагани на изтезания, изнасилване, принудителен труд, насилствено отнемане на органи и политическо индоктриниране от ККП. Редица държави определят това като геноцид.
  • Социалната кредитна система на ККП. Обявена за първи път през 2014 г., тя има за цел да затвърди идеята, че „запазването на доверие е гордост, а нарушаването на доверието е позор“, е посочено в правителствен документ от 2015 г., но всъщност представлява тоталитарен метод за контрол върху всички аспекти на живота на китайските граждани.

Наказанията при нисък социален рейтинг варират от забрани за пътуване, за закупуване на бизнес клас билети или престой в луксозни хотели – до намаляване скоростта на Интернет. Комунистическите власти са забранили на свои граждани да купуват полети 17,5 милиона пъти до края на 2018 г., съобщава Guardian, базирайки се на информация от Националния публичен информационен център за кредити.

ККП на международната сцена

До ден днешен ККП продължава да поддържа имиджа си на агресор и завоевател, който не зачита човешкия живот и изконни свободи дори в чужди държави. Примерите са много:

COVID-19 пандемията е най-скорошната илюстрация за това, как ККП предпочете да запази своя имидж, вместо да положи усилия да спаси живота на милиарди. COVID-19, сведения за който за първи път се появиха в Ухан в Китай, инфектира милиарди хора на планетата и отне живота на милиони. ККП обаче направи всичко възможно да скрие и омаловажи сериозността на ситуацията, и да забави критично важната информация, че вирусът е високозаразен. Контролираната от ККП Световна здравна организация (СЗО) услужливо повтаряше пропагандните лъжи на Пекин, вместо да предприеме своевременни мерки, което доведе по нечувана по рода си глобална пандемия.

ККП спря полетите във вътрешността на страната, но международните продължиха да функционират, като пренесоха заразата до всяка точка на земното кълбо. ККП старателно се постара да прикрие източника на пандемията, като в продължение на месеци не позволи на СЗО да разследва проблема.

Ето защо правилното име на COVID-19 вируса е „ККП вирус“, за да бъдат разграничени невинните от виновните.

rabotnik
Жена в жилищен комплекс, по време на локдаун в квартал Дзин’ан в Шанхай, Китай, на 25 май 2022 г. (снимка: Хектор Ретамал/AFP чрез Getty Images)

Правителството наложи своята политика „нулев COVID“ през януари 2020 г., която продължава и до днес. Режимът твърди, че благодарение на тези драконовски „нулев COVID“ мерки е овладял пандемията, въпреки че те доведоха до най-високите регистрирани случаи на заразени в страната от април 2020 г. „Нулев COVID” са произволни локдауни на  жилищни сгради до цели градове; рутинни орални и анални PCR тестове; 14-дневни карантини в домовете или в специално създадени карантинни съоръжения, включително на хора с негативни тестове; проследяване на контакти, като близките контакти са произволно определени от медицинските власти.

Троянският кон, наречен институти „Конфуций“. Подмолен начин ККП да прокарва марксистка идеология сред младежта са институтите „Конфуций“. На хартия, те са образователни центрове, чиято основна дейност е свързана с преподаването на китайския език, популяризиране на китайската култура, и разгръщане на сътрудничеството на Китай с други държави в областта на образованието, науката, културата, икономиката и други сфери. В глобален мащаб съществуват 525 института „Конфуций“, в които се обучават над девет милиона студенти в 146 страни и региони, сочат данни на The Heritage Foundation.

konfucij1
Статуята на Конфуций в храма на Конфуций в Пекин, Китай – 28.09.2010 г. (Лю Дзън/чрез Гети Имиджис)

Но на практика те са пряко финансирани и контролирани от китайското правителство. Тъй като са внедрени в университети по цял свят (включително два в България – в София и Велико Търново), тези институти дават възможност на ККП да шпионира и да влияе върху учебната им програма, да разпространява авторитарната комунистическа пропаганда и да заглушава гласовете на дисидентите. Специално изискване е, че преподавателите в институтите „Конфуций“ не могат да бъдат последователи на Фалун Гонг.

Експерти ги определят като китайски пропагандни инструменти на „меката сила„ на комунистическата държава. Не случайно САЩ, Канада, Германия, Дания, Швеция, Финландия затварят своите институти Конфуций, поради опасенията, че китайският комунистически режим заплашва академичната свобода.

Част от агресивната експанзия на ККП е инициативата „Един пояс, един път“. Тази стратегия за икономическо заробване е завоалирана под прикритието на благотворителна икономическа помощ. Мотивите за огромни инвестиции на ККП в стратегически избрани държави не са приятелски. Високите заеми, отпуснати заради „Един пояс, един път“ крият рискове. През месец април 2021 г. Черна гора се обърна за помощ към Европейския съюз за изплащането на близо 1 млрд. долара (2 млрд. лв.) заем от китайската банка Export-Import Bank (EXIM), взет за финансиране строителството на голям магистрален проект. Дългът за BRI проекта беше 103% от брутния вътрешен продукт на Черна гора.

Проучване на международната изследователска лаборатория за развитие AidData е установило, че от 165 държави, на които Китай е отпуснал заеми за развитие от 2000 г. насам, 42 имат дълг към Китай, равен или по-голям от 10% от брутния вътрешен продукт.

Неизпълнението на задълженията по BRI може да се окаже катастрофално за заинтересованите страни. Например, когато Шри Ланка не беше в състояние да изпълни финансовите си задължения по „Един пояс, един път“ в размер на 5 млрд. долара (10 млрд. лв.), тя трябваше да даде на Китай 70% от дълбоководното пристанище в Хамбантота за 99 години за 1,12 млрд. долара (2 млрд. лв.). Опасявайки се от подобни последици, Бангладеш, Малайзия, Бирма, Пакистан и Сиера Леоне впоследствие решиха да отменят или да ограничат своите BRI проекти. По данни на Financial Times, пострадали от кризата държави, участници в „Един пояс, един път“ заливат Китай с молби за облекчаване на дълговете.

ККП арогантно погази споразумението „една държава, две системи“ с Хонконг през юни 2020 г. чрез Закона за националната сигурност. Той дори надхвърля територията на острова и може да засегне всеки човек, независимо в коя част на света се намира. Експертите определят това като безпрецедентно глобализиране на потисническия модел на Китай.

„ККП никога няма да се откаже от използването на сила спрямо Тайван“, заяви китайският лидер Си Дзинпин при откриването на важна партийна среща на 16 октомври 2022 г. Тайван, самоуправляващ се остров, който ККП обяви за своя територия, е подложен на засилен военен, политически и икономически натиск от страна на Пекин през последните месеци.

Китайските власти отварят чуждестранни полицейски участъци в Европа и САЩ, съобщава правозащитната група Safeguard Defenders, което е част от глобалните транснационални репресии на ККП. Името на тези участъци „110 зад граница“ прави връзка със спешния телефонен номер на китайските полицейски служби. Една от целите на тези участъци е да помагат на китайския режим в извършването на полицейски операции на чужда територия, като например убеждаване на китайски бежанци да се завърнат в Китай. Safeguard Defenders отбелязва обаче, че това „убеждаване“ включва тормоз и сплашване на техните роднини в Китай. Ако набелязаните китайски граждани зад граница откажат да се подчинят, техните близки в Китай могат да бъдат наказани, като например децата им да бъдат лишени от образование.

Тези кратки примери са само част от канцерогенния отпечатък, който ККП оставя след себе си, както в източната държава, така и по света, дори и в България. Но те дават ясна представа за истинската същност на този режим. Затова, когато влизаме във взаимоотношения с Китайската комунистическа партия би следвало да си зададем въпроса: дали правим бизнес с партньор или сключваме сделка с дявола?

Мненията и възгледите, изразени в статията са на автора и може да не съвпадат напълно с тези на „Епок Таймс България“.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Летен Никулден на 9 май в Бургас (снимка: 24Часа)

Два празника празнуват граждани и гости на Бургас на 9 май

0
0
radev evro

Президентът предлага в парламента референдум за еврото, подкрепят го и в управляващата коалиция

0
0
Китай увеличи производството на прекурсори на фентанил, насочено срещу САЩ, казва експерт

Китай засили производството на прекурсори на фентанил, за да ги насочи към САЩ, твърди експерт

0
0
Румен Радев поднесе цветя пред паметника на Незнайния воин в чест на българите, загубили живота си във финалната фаза на Втората световна война. Снимки: Прес служба на президентската институция

Румен Радев: Страхува ли се днес Европа от мира?

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Бори ли се китайският Си за власт? "Безпрецедентната" смяна на висши служители на ККП подхранва спекулации

Стабилна ли е властта на китайския президент Си Дзинпин?

0
0
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш говори за приоритетите за 2025 г. пред Общото събрание на ООН в централата на ООН в Ню Йорк на 15 януари 2025 г. Анджела Вайс/AFP чрез Getty Images

Усилията на Китай да стане световен „лидер“ на човешките права са глобална заплаха

0
0
Epoch Press, печатницата на The Epoch Times в Уейн, Ню Джърси, на 24 януари 2024 г. Самира Буау/The Epoch Times

The Epoch Times отвърна на китайската хакерска атака: „Няма да отстъпим“

0
0
Снимки на осем служители на китайската технологична фирма i-Soon: У Хайбо, Чън Чън, Лян Гуодун, Mа Ли, Уан Йен, Уан Джъ, Джоу Уейуей, Сю Лян и двама служители от Министерството на обществената сигурност, Уан Лию и Шън Дзин. ФБР

САЩ обвини 12 китайски хакери и служители за кибератаки, включително срещу медията The Epoch Times

0
0
Ърпин Джан, президент на Международната Фалун Дафа Асоциация в интервю с Ян Йекелек в "Американски лидери на мисълта" по EpochTV на 16 януари 2025 г. Епок Таймс България

Подкупи, съдебни дела и медийни клевети: продължава кампанията на ККП срещу религиозната група Фалун Гонг

0
0
Морал и дълголетие

Морал и дълголетие

0
0
Китайският Си казва на руския Путин да устоява на "външна намеса", докато сътрудничеството се задълбочава

Си Дзинпин и Путин засилват партньорството си „без граници“ по време на честванията за 9 май

0
0
Румен Радев поднесе цветя пред паметника на Незнайния воин в чест на българите, загубили живота си във финалната фаза на Втората световна война. Снимки: Прес служба на президентската институция

Румен Радев: Страхува ли се днес Европа от мира?

0
0
Летен Никулден на 9 май в Бургас (снимка: 24Часа)

Два празника празнуват граждани и гости на Бургас на 9 май

0
0
Германия ще отблъсква повече търсещи убежище на границата

Германия ще връща повече търсещи убежище на границата

0
0
Следваща публикация
Ракета Falcon 9 на SpaceX изстрелва катарски комуникационен сателит от историческата стартова площадка 39А в Космическия център "Кенеди" в Кейп Канаверал, Флорида, на 15 ноември 2018 г. (снимка: Джо Скипър/"Ройтерс")

Търговските сателити на САЩ като потенциални мишени за Русия - напрежението расте

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria